Duszpasterstwo Akademickie

Piątka

w Łodzi

Schola DA5

Schola akademicka służy śpiewem i grą podczas niedzielnej Mszy św.  o godz. 19 w Bazylice Archikatedralnej oraz przy wielu innych okazjach. Swoimi talentami uświetniamy śluby naszych Absolwentów, Piątkowiczów i znajomych. Jeżeli lubisz śpiewać, bądź grać na instrumencie, dołącz do nas- serdecznie zapraszamy!

Przed każdą Mszą św. o godz. 17:00 w kawiarence na II piętrze mamy próbę, podczas której przygotowujemy pieśni. Scholą kierują Ania Chowaniec i Kasia Wierucka.

Wcześniej scholą zajmowali się: Anna Skowron, Mateusz Wierucki i Jolanta Pikala.

W 2015 r. schola DA5 wraz z chórem akademickim nagrała płytę z okazji Złotego Jubileuszu DA „Piątka”.

Jeżeli chcesz do nas dołączyć, przyjdź na próbę w niedzielę o 17:00 lub napisz: schola.da5@gmail.com

schola

***************************************************************************************

Przy okazji, możemy również wspomnieć o istniejącym dawniej zespole muzycznym DA5:

Zespół zawiązał się w 1992 roku w trakcie przygotowań do VII Światowego Dnia Młodzieży. Było to spotkanie w Katedrze Łódzkiej w łączności z Ojcem Świętym w Niedzielę Palmową. Znakomite aranżacje, bogactwo instrumentów i wielki entuzjazm wykonawców, dały bogate przeżycia duchowe zgromadzonej w liczbie 4.000 osób młodzieży. Po dwóch tygodniach piosenki zostały nagrane na kasetę. Na następną Niedzielę Palmową udało się już wydać nagraną studyjnie kasetę: Chrystus Mistrzem Życia. Kolejną próbą była kaseta z kolędami: Betlejemska nocy (grudzień 1993 r.).

Twórcami zespołu byli: Jan Adamkiewicz i Krzysztof Jaszczak (aktualnie absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi). Zespół nasz służy przede wszystkim śpiewem w czasie uroczystej liturgii, ale także w koncertach ewangelizacyjnych. Otrzymywał również wyróżnienia i nagrody na Akademickim Przeglądzie Piosenki Religijnej. Wielokrotnie swoim śpiewem i radością dawał świadectwo poza granicami Polski, szczególnie miłe spotkania miały miejsce w ośrodkach polonijnych.

W 1994 roku wydał kasetę: Dla miłości żyć, a w roku następnym płytę kompaktową: Głośmy miłość. W pierwszym kwartale 1995 r. z okazji Jubileuszu Archidiecezji Łódzkiej została nagrana kaseta: Matce Kościoła. W grudniu zaś ukazała się polska wersja kanonów z Taizé (kaseta i płyta CD): Chwała Panu. Śpiewy z Taizé.

„Zespół Kameralny” pod kierunkiem J. Adamkiewicza i K. Jaszczaka nagrał w latach 1995-1996 dla Edycji Paulińskiej kasetę: Wierzę, że jesteś – poezja ks.T. Kęsika, muzyka ks. S. Sieczka, w aranżacji Krzysztofa Jaszczaka.

W 1997 roku zespół DA „5″ opracował nowy program oparty o hymny ze Światowych Dni Młodzieży (http://archidiecezja.lodz.pl/da5/hymny/). Tłumaczenia hymnów dokonał ks. Grzegorz Kopytowski, aranżowali J. Adamkiewicz i K. Jaszczak. Nagrania dokonano w studio DA 5.

Tę twórczość zespół dedykował Ojcu Świętemu – Przyjacielowi młodzieży. Opracowania hymnów prezentowane były w czasie Festiwalu Młodych w sierpniu 1997r. w Paryżu, podczas XII Światowego Dnia Młodzieży.

W latach 1992-1997 funkcjonowała także grupa „Światło Łaski” – laureat I nagrody X Akademickiego Przeglądu Piosenki Religijnej oraz II nagrody na Festiwalu w Miliczu. Liderem tej grupy a zarazem kompozytorem większości utworów był Piotr Selim.

W 1998-1999 członkowie zespołu da 5 uczestniczyli w nagraniu płyty ks. Grzegorza Lesczyńskiego pt.:”Nie bój się”  Aranżacja Jan Adamkiewicz, nagrania dokonano w studio DA5.

Rok 1999 przyniósł nagranie kasety z kolędami pt.: „Kolęda uwita z aniołów”. Dwie kolędy wykonał gościnnie ks. Grzegorz Leszczyński, jedną własnego autorstwa ks. Paweł Lisowski. W roku następnym we współpracy z Caritas Łódź ukazała się płyta CD pt.:”Emmanuel” zawierająca poprzednie nagrania kolęd, a także hymn Światowego Dnia Młodzieży Rzym 2000 „Emmanuel”. Dochód z płyty przeznaczony był na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Rok 2001 – kaseta LIVE „Emmanuel – Bóg zawsze z nami” nagrana podczas rekolekcji dla młodzieży w Pabianicach z udziałem ks. Paweła Lisowskiego, Jana Adamkiewicza, Małgosi Klimczak, M. Płóciennika.