Duszpasterstwo Akademickie

Piątka

w Łodzi

Potrzebni wolontariusze do naszych świetlic

16-10-2015 | « Wróć

Już od kilkunastu lat w naszym duszpasterstwie działają dwie świetlice: dla Osób Niepełnosprawnych oraz dla Dzieci Środowiskowych. Jeśli chcemy, aby miejsca te nadal funkcjonowały, potrzebujemy chętnych osób, które zaangażują się w to dzieło.

W czwartek od 16 do 18.45 czas spędzają u nas osoby niepełnosprawne, a w soboty od 10 do 14 dzieci z trudnych środowisk.

Jak wyglada  działalność świetlic?

Prowadzą je studenci i absolwenci DA. Organizujemy cotygodniowe zajęcia: douczanie, gry, zabawy, wspólne wyjścia do parku czy kina, a także spotkania okolicznościowe (Mikołajki, Gwiazdka, Dzień Dziecka).

Ponadto, zbieramy środki na pomoc dzieciom i osobom niepełnosprawnym  m.in. przez Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.. Przygotowane są również posiłki dla naszych podopiecznych.

Podczas wakacji również staramy się zapewnić im dobrze czas. Organizujemy kilkudniowe kolonie, które dla wielu osób są jedyną możliwością na spędzenie wakacji „w terenie”.

Budujemy wspólnotę opiekunów – mamy wspólne spotkania, na których przygotowujemy program świetlicy. Jest też czas na wspólną modlitwę.

Jakie owoce przynosi bezinteresowne zaangażowanie się w to dzieło?

Od dzieci i osób niepełnosprawnych można się wiele  nauczyć, jednak wszystkich owoców tego dzieła nie da się ujać w słowa i nie da sie przewidzieć. Na pewno taka bezinteresowna praca uczy pokory, kreatywności oraz otwartości na drugiego człowieka. Poza tym czas poświęcony drugiemu cżłowiekowi nigdy nie jest czasem zmarnowanym.

Nie musisz posiadać wyjątkowych talentów, wiedzy, ale chęci. Potrzeba tak niewiele, aby na twarzach naszych podopiecznych zagościł uśmiech. Przez wspólne spędzanie z nimi czasu chcemy dać im trochę ciepła i miłości, których tak często im brakuje.

Zapraszamy do tego wspólnego dzieła!

niepelno

śwetlica