Duszpasterstwo Akademickie

Piątka

w Łodzi

Kongres CCEE – fotorelacja

02-05-2015 | « Wróć

W dniach 16-19 kwietnia 2015 w naszym mieście Łodzi miał miejsce Kongres Biskupów Europy poświęcony tematyce „Szkoła – Katecheza – Uniwersytet”. Na to wydarzenie przybyli Biskupi, duszpasterze i osoby świeckie związane ze środowiskiem akademickim z całej Europy. Zostały również zaproszone delegacje z różnych duszpasterstw na terenie całej Polski. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i przeczytania słowa podsumowującego to owocne spotkanie.

CCEE-f2Fotorelacja CCEE

 Gdy dowiedzieliśmy się o mającym miejsce w Łodzi Kongresie, wydarzenie to od samego początku było dla nas osnute tajemnicą. Jednak już od pierwszych chwil zjazdu Biskupów, okazało się, że „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Kongres Biskupów rozpoczął się niezwykle ciekawym wykładem Luce Volonte dotyczącym odpowiedzialności za życie. Następnie zaprosiliśmy wszystkich gości na herbatę i ciastko do naszego duszpasterstwa. Po uroczystej Mszy Św. w naszej katedrze przygotowaliśmy kolację dla studentów z innych miast, a potem wspólnie udaliśmy się na długi, niezapomniany spacer ulicą Piotrkowską.

Kolejny dzień również był bogaty w nowe doświadczenia. Rozpoczęliśmy go Eucharystią połączoną z Jutrznią w kaplicy Archidiecezjalnego Ośrodka w Porszewicach. Następnie po śniadaniu o godz. 9.00 rozpoczęła się pierwsza sesja z wykładami oscylującymi wokół tematu: „Moje życie”. Podczas porannego posiedzenia wykład wygłosiła Profesor Kaja Kazimierska z Uniwersytetu Łódzkiego dotyczący potrzeby spójności własnego życia niezależnie od przeżytych doświadczeń. Również wtedy nasz duszpasterz ks. Piotr oraz jedna ze studentek Justyna wygłosili świadectwo. Podzielili się oni swoimi przeżyciami związanymi z działalnością we wspólnocie akademickiej. Wyjątkowo ciekawym okazało się spotkanie dyskusyjne w grupach, podczas których w języku angielskim lub włoskim rozmawialiśmy, o tym jak w poszczególnych państwach społeczeństwa podchodzą do wartości życia.

Z pewnością należy wspomnieć o pysznym obiedzie i deserze jakie mieliśmy okazję zasmakować w ośrodku. Po sytym i wykwintnym posiłku była zasłużona, dwugodzinna siesta. Niektórzy udali się na poobiednią drzemkę, inni zdecydowali się na bardziej aktywny odpoczynek – spacer, któremu towarzyszyły niezapomniane rozmowy. O godz. 15 rozpoczęło się drugie posiedzenie o tematyce: „Odpowiedzialność, miłość i posługa charytatywna”, podczas której referat wygłosił profesor Paul van Geest, wykładowca historii Kościoła Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii. Mówił on odpowiedzialnej miłości oraz o tym jak można dzielić się otrzymanym dobrem. Z kolei po kolacji odbyło się spotkanie dotyczące duszpasterstw w Polsce. Ks. Łukasz wygłosił referat mówiący o historii wspólnot akademickich. Podczas wykładu mogliśmy oglądać prezentacje multimedialne duszpasterstw przybyłych na Kongres. Wieczorem, gdy wróciliśmy do Łodzi, ponownie razem ze studentami z innych miast spędziliśmy miły i towarzyski wieczór, który upływał nam czasem na dowcipnej i wesołej wymianie zdań a czasem na poważnych dysputach.

Ostatniego dnia w sobotę wczesnym rankiem wybraliśmy się na ostatni dzień sesji. Tematem wówczas było hasło:„Wiara, która przenika”. Wykład wygłosił najpierw Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Jean-Claude Hollerich – wieloletni profesor i Wicerektor Sophia University w Tokio oraz Profesor Paweł Górski- Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który ukazał problematykę wiary z innej perspektywy niż zwykle – z perspektywy lekarza. Po równie pysznym co w piątek obiedzie pożegnaliśmy się z Gośćmi, z naszymi nowo poznanymi kolegami i koleżankami z nadzieją na ponownie spotkanie na Akademickiej Pielgrzymce na Jasnej Górze.

Te kilka dni Kongresu Biskupów było dla nas błogosławionym czasem bogatym w nowe doświadczenia. Czym jest trud włożony w przygotowania konferencji wobec owoców z niej płynących? Choć wydarzenie to wymagało od nas niemałego poświęcenia, jesteśmy przekonani o wzbogaceniu naszego życia. Kongres nie był jedynie czasem wysłuchiwania ciekawych i pouczających wykładów oscylujących wokół tematyki życia, wiary, miłości i odpowiedzialności, ale również okazją do porozmawiania z duszpasterzami z całej Europy, poznania ich zwyczajów i doświadczeń pracy za granicą. Doceniamy to, co tworzą w polskim społeczeństwie ośrodki akademickie. Jesteśmy otwarci na nowe działanie mające na celu wzmocnienie Kościoła. Głęboko wierzymy, że owoce płynące z Kongresu już się pojawiły i będą nadal się pojawiać.

Na koniec, chcielibyśmy podziękować wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek stopniu zajęli się orgaznizacją tego wydarzenia. Każdy pomocna dłoń okazała się niezwykle przydatna, dlatego gorąco Wam dziękujemy i liczymy na dalsze zaangażowanie. Bo przecież już za miesiąc będziemy świętować Jubileusz 50-lecia DA5…

Fotorelacja CCEE